helenaobchod_banner.................2017jubilejnirok_banner

V životě jsem nezahálela (rozhovor)


Helena Vondráčková se nerada ohlíží, ale teď, jak říká, musela. K jejímu životnímu jubileu se rozjel kolotoč akcí, koncertů, nahrávek a alb. Pozadu nezůstalo ani vydavatelství Supraphon, které vydává nádherně vypravený pětidiskový komplet nazvaný DIAMANTOVÁ KOLEKCE.

Právě nad ním jsme si s jubilantkou povídali, a samozřejmě jsme u toho museli i vzpomínat.

Začněme u přelomového roku 1965, kdy jste přišla do Prahy, do Divadla Rokoko. Co všechno to pro vás znamenalo?

Začátek se vším všudy. O fungování divadla jsem do té doby jako začínající zpěvačka nevěděla téměř nic. Stala jsem se najednou součástí souboru a postupně pronikala do fungování divadla. A nejen jeho provozu. Když nevystupujete sólově, musíte být mnohem přesnější, vnímat, co se kolem vás děje, naslouchat. Navíc jsem byla pěvecký samouk, takže jsem se vlastně začala učit i zpívat. Karel Gott mi dal tip na výborného učitele zpěvu, profesora Konstantina Karenina. Za ním jsem pak chodila několik let na Náměstí Míru. Později jsem pokračovala ještě s dalšími profesorkami zpěvu, p. Matouškovou a p. Smolákovou – Svolinskou. V divadle bych ale jen jako zpěvačka nevystačila, proto jsem pracovala i na svém pohybovém projevu. Chodila jsem třeba na hodiny stepu k Franku Towenovi. Angažmá v Rokoku pro mě zkrátka znamenalo vstup mezi profesionály.

Přitom jste ale v divadle měla skvělé zázemí s prvotřídními spolupracovníky.

To máte pravdu. Byla jsem obklopena opravdu těmi nejlepšími. Zásadní postavou byl skvělý ředitel divadla Darek Vostřel. Díky němu jsme mohli často účinkovat v hudebních programech televize. Byly to oblíbené pořady, jako Vysílá studio A, Píseň pro Rudolfa III., různé silvestrovské programy a mnoho dalších. Hodně spolupracoval s režisérem Jaromírem Vaštou nebo později s Jankem Roháčem. V rádiu to byli především Karel Krautgartner a Josef Vobruba, tehdejší dirigenti Orchestru Československého rozhlasu, takže jsme i hodně natáčeli tam. Hlavně Pepík Vobruba nám často vybíral repertoár, ať už mně, Martě Kubišové, Vaškovi Neckářovi, Waldovi Matuškovi nebo Karlu Gottovi. Většinou měl dobrý nos.

PŘEČÍST CELÝ ROZHOVOR

// 5CD Diamantovou kolekci si můžete objednat na supraphonline.cz //

Komentáře jsou uzavřeny.